Sodelovanja z drugimi društvi

PRIZNANJA #DarujemKilometre

Na posvetu predsednikov društev diabetikov so v kampanji Darujem kilometre prejeli več priznanj ZDDS za sodelovanje in nabrane kilometre (DD Jesenice, DU Jesenice, DU Žirovnica in  Vesna Jereb).

Vesna Jereb je na pikniku  Društva upokojencev  Žirovnica predala priznanje Malnar Zdravku, predsedniku  Društva upokojencev   Žirovnica. Društvo upokojencev Žirovnica je bilo drugo po številu zbranih kilometrov.

Udeleženci piknika, bilo jih je 130, so z glasnim ploskanjem pokazali, kako so se razveselili zasluženega priznanja.

Društveni pohodi, Noviceblog, Sodelovanja z drugimi društvi

14.06.2025 – MEDDRUŠTVENI POHOD PO KAMNIKU

Kamnik, mesto v naročju Kamniško-Savinjskih Alp, velja za eno najlepših srednjeveških mest v Sloveniji. 10 članov našega društva se nas je udeležilo meddruštvenega pohoda – Po Kamniku, ki ga je organiziralo Društvo diabetikov Kamnik.

Zbrali smo se pri Marjanci (Dom upokojencev Kamnik), kjer so nam postregli s prigrizki in kavo. Naše druženje in pohod nas je popeljal po bližnji okolici mesta. Pogled se nam je ustavil na čudovitih Kamniško Savinjskih Alpah, ki so se pred nami bohotile v svoji lepoti, na Uršulinskem samostanu in na manjši vzpetini nad mestom, kjer stoji grad Zaprice. Tu so imele nekoč sedež pomembne plemiške družine, danes pa je tam sedež Medobčinskega muzeja Kamnik. Naš cilj je bila Frančiškanska baročna cerkev sv. Jakoba in samostan, ki sega v obdobje 1474-92. Cerkev in samostan sta bila v obdobju od 1695 do 1703 baročno prezidana. Prenovitve so sledile v 19. stoletju. Stane Cuderman je leta 1937 poslikal notranjost cerkve. Pri cerkveni opremi sta sodelovala znamenita baročna slikarja: Valentin Metzinger in Anton Cebej. V drugi polovici 19. stoletja je poleg drugih pri opremi sodeloval tudi znameniti kamniški slikar Matija Koželj. Leta 1956 je arhitekt Jože Plečnik v svojem značilnem  slogu uredil kapelo božjega groba. Samostan se ponaša z bogato knjižnico, ki je bila ustanovljena leta 1627. Je ena najstarejših ohranjenih v Sloveniji. Obsega približno
10.000 zvezkov, med katerimi je vsaj 25 prvotiskov – inkunabul (obdobje od 1450 – 1500). Hrani tudi približno tri tisoč knjig iz 17. in 18. stoletja. Med prvotiski je tudi popolna Biblija Jurija Dalmatina (1584), Pentatevh (Prvi del biblije, ki obsega pet Mojzesovih knjig, 1578) in tudi prva izdaja Slave vojvodine Kranjske J.W. Valvasorja. Pentatevh je omembe vreden tudi zato, ker je ohranjen v svetu samo še v šestih izvodih. Knjižnica tako nedvomno sodi med najdragocenejšo zgodovinsko in kulturno dediščino Kamnika, Slovenije in Evrope.
Naše druženje smo zaključili pri Marjanci ob dobrem kosilu, srečelovu, obdaritvi najstarejših članov društev diabetikov Gorenjske in zahvali organizatorjem za lepo in poučno druženje.

Bojana Skumavc, vir Frančiškani v Kamniku

Društveni pohodi, Noviceblog, Sodelovanja z drugimi društvi

24.05.2025 – KROŽNA POT PO JESENICAH – meddruštveni pohod

Na majsko soboto, 24.5.2025, se nas je 71 članov iz Gorenjskih društev diabetikov (Tržič, Kamnik, Kranj, Domžale, Škofja Loka, Jesenice) zbralo pri Kolpernu na Stari Savi. Tu nas je pričakala vodička TIC Jesenice, ga. Ana Hering. Odšli smo do jedra naselja na Stari Savi, ki ga predstavljajo fužinski objekti, od katerih so se do danes ohranili: Bucelleni – Ruardova graščina, cerkev Marijinega vnebovzetja, delavska stanovanjska stavba kasarna, ostanki plavža in pudlovke, že obnovljen Plavški dimnik, ter del betonskih vodnih rak. Fužinarsko naselje Stara Sava na Jesenicah je razglašeno za kulturni spomenik državnega pomena. Vsi objekti so se ohranili na relativno majhni površini in so povezani v smiselno celoto, ki je namenjena muzejski, kulturni in turistični dejavnosti. Povezuje jih trg, ki s preurejeno podobo postaja novo središče družabnih prireditev na
Jesenicah, mesto zbiranj in srečevanj.

Pot smo nadaljevali čez Hermanov most , ki je bil v takšni obliki, kot ga danes poznamo, zgrajen in odprt leta 1931. Naslednji postanek je bil pred Športno dvorano Podmežakla, kjer potekajo številni dogodki in športna tekmovanja. Ogledali smo si Železniško postajo Jesenice in izvedeli nekaj zanimivosti. Med drugim, da je
bila med leti 1953 in 1955 prenovljena po načrtih arhitekta Stanislava Rohrmana. Objekt je bil med drugo svetovno vojno med napadi zavezniških letalskih sil leta 1945 poškodovan. Naše vodenje se je zaključilo na Čufarjevem trgu, ki ostaja družabni center Jeseničanov. Ana nam je predstavila Gimnazijo Jesenice (zgrajena leta 1914), Gledališče Toneta Čufarja (Krekov dom), Knjižnico, Sokolski dom (TVD Partizan – društvo zašportno rekreacijo in telesno vzgojo. Ustanovljeno leta 1905).

Zahvalili smo se ga. Ani za strokovno in zelo zanimivo vodenje.
Vtise našega ogleda in srečanja smo strnili v gostilni Kazina ob dobrem kosilu.

Zapisala Bojana Skumavc
Literatura: Razvojna agencija Zg. Gorenjske, Gornjesavski muzej

Več fotografij lahko najdete v naši galeriji

Društveni pohodi, Noviceblog, Sodelovanja z drugimi društvi

21.05.2025 – PARADA UČENJA IN NAŠE DRUŠTVO

Društvo diabetikov Jesenice je tudi letos aktivno sodelovalo na tradicionalni Paradi učenja, ki je potekala kot del spodbujanja ozaveščenosti o zdravem načinu življenja. Na dogodku smo opravili kar 61 meritev krvnega sladkorja in 61 meritev krvnega tlaka.

Naša ekipa je obiskovalcem z veseljem svetovala o pomenu rednega spremljanja teh ključnih zdravstvenih parametrov ter jih ozaveščala o pomembnosti preventive in zdravega življenjskega sloga pri sladkorni bolezni.

Parada učenja je bila odlična priložnost za širjenje znanja, krepitev lokalne skupnosti in podporo vsem, ki se soočajo z izzivi sladkorne bolezni. Veselimo se že prihodnjih dogodkov in nadaljnjega sodelovanja v skupnosti.

Povezava na galerijo.

Noviceblog, Predavanje, Sodelovanja z drugimi društvi

16.05 in 17.05.2025 – STROKOVNI POSVET PREDSEDNIKOV DRUŠTEV DIABETIKOV

V petek, 16. in soboto, 17. maja 2025, je v Termah Topolšica potekal strokovni posvet predsednikov društev diabetikov v organizaciji Zveze društev diabetikov Slovenije, ki sta se ga udeležili tudi predsednica in podpredsednica našega društva. Posvet je bil namenjen izmenjavi znanj, predstavitvi novosti ter krepitvi mreženja med društvi.

Dogajanje se je začelo z uvodnim pozdravom predsednika Zveze društev diabetikov Slovenije, g. Roberta Grattona. Sledile so zanimive predstavitve o naprednih tehnologijah za sladkorno bolezen, kot so CGM sistemi (kontinuirano merjenje glukoze). Pomembna tema je bila tudi obvladovanje sladkorne bolezni in preprečevanje zapletov, ki jo je izčrpno predstavila dr. Katarina Vukelič.

Popoldanski del je bil namenjen delavnicam in skupinskemu delu, kjer so udeleženci iskali rešitve za lokalne izzive in se učili veščin učinkovitega komuniciranja. Večer je zaključila prijetna skupna večerja, ki je ponudila priložnost za druženje in mreženje.

V soboto so nadaljevali s predstavitvijo rezultatov ankete CKZ ter kampanje #DarujemKilometre. Naše društvo  je prejelo posebno zahvalo za aktivno sodelovanje in podporo pri akciji #DarujemKilometre 2024, kar je potrdilo pomembnost in vpliv naših prizadevanj v skupnosti.

Posebno pozornost je pritegnilo tudi predavanje o stresu in sladkorni bolezni, ki ga je izvedel klinični psiholog Jakob Filip Tamše, ter nas opremilo z novimi pristopi za soočanje z izzivi, ki jih prinaša ta kronična bolezen.

Posvet je bil dragocena priložnost za pridobivanje novih znanj, izmenjavo izkušenj in povezovanje društev diabetikov po Sloveniji, kar bo pripomoglo k še boljšemu delu v prihodnosti.

Nekaj fotografij s posveta lahko najdete na tej povezavi.

Zapisala: Mojca Konobelj

Noviceblog, Predavanje, Sodelovanja z drugimi društvi

10.05.2025 – DRUŠTVO DIABETIKOV JESENICE OBELEŽILO 40-LETNICO DELOVANJA

V prazničnem vzdušju je Društvo diabetikov Jesenice obeležilo 40 let svojega uspešnega delovanja. Ob tej priložnosti je bila organizirana slavnostna prireditev s čudovitim kulturnim programom, ki je navdušil vse prisotne.

Na dogodku so bila podeljena priznanja najbolj zaslužnim članom in podpornikom društva, ki so s svojim delom pomembno prispevali k razvoju in uspehu društva. Predstavili smo tudi posebno jubilejno knjižico, izdano ob 40-letnici, ki zajema bogato zgodovino, dosežke in utrinke iz delovanja društva skozi desetletja.

Zahvaljujemo se vsem, ki so soustvarjali to pot in se veselimo prihodnjih skupnih korakov za dobrobit oseb s sladkorno boleznijo.

Galerija fotografij

Noviceblog, Sodelovanja z drugimi društvi

29.03.2025 – SKUPŠČINA ZVEZE DRUŠTEV DIABETIKOV SLOVENIJE

V soboto, 29.3.2025 je v prostorih Ekonomske fakultete potekala Redna skupščina Zveze društev diabetikov.

Uvodne misli je delila Špelca Rudolf, sekretarka zveze, ki je nato povabila k besedi predsednika Roberta Grattona. Ta se je zahvalil društvom, podpornikom in sponzorjem Zveze, katerih pomoč je omogočila uspešno leto 2024. Izpostavil je ključne projekte leta. Predstavljen in potrjen je bil program za leto 2025.

DD Jesenice smo prejeli JUBILEJNO PLAKETO OB 40-LETNICI DELOVANJA DRUŠTVA.

Zapisala: Mojca Konobelj

Več fotografij si lahko pogledate tukaj.

Sodelovanja z drugimi društvi

14.3.2025 – ZBOR ČLANOV DRUŠTVA DIABETIKOV JESENICE

V petek, 14. marca 2025, je v domu Društva upokojencev Jesenice potekal zbor članov Društva diabetikov Jesenice. Dogodek se je začel ob 16.30 s pozdravom in otvoritvijo zbora članov.

V okviru zbora je bilo organizirano predavanje “Pr(a)vi koraki pri vodenju sladkorne bolezni”. Predaval je Jure Vrandečič iz podjetja Zaloker & Zaloker Ljubljana. Udeleženci so prejeli koristne informacije o pravilnem pristopu k obvladovanju sladkorne bolezni  in prejeli knjižico, kot pripomoček za vsakega sladkornega bolnika.

Sledil je uradni del zbora, v katerem so člani izvolili delovno predsedstvo, verifikacijsko komisijo, zapisnikarja in overovatelja zapisnika. Predsednica društva  Sonja Ravnik je predstavila poročilo o delu društva, sledilo je finančno poročilo. Poročilo je podal tudi nadzorni odbor, nato pa je sledila razprava o predstavljenih vsebinah.

V nadaljevanju so potekala imenovanja v Izvršni odbor ter predstavitev programa dela društva za leto 2025. Srečanje so sklenili gostje z nekaj besedami podpore, nato pa je sledila sproščena pogostitev z glasbenim vložkom gospoda Janeza.

Zbor je potekal v prijetnem in konstruktivnem vzdušju, udeleženci so izrazili zadovoljstvo nad organizacijo in vsebinami dogodka.

Več slik si lahko pogledate v naši galeriji.

Predavanje, Sodelovanja z drugimi društvi

1.3.2025 – OBČNI ZBOR DRUŠTVA DIABETIKOV KAMNIK

Člani DD Jesenice smo se udeležili občnega zbora Društva diabetikov Kamnik, s skupnim ciljem – ozaveščanje in podpora sladkornim bolnikom. Srečanje je potekalo v prijetnem vzdušju, kjer smo pregledali preteklo delo društva, prisluhnili poročilom in razpravljali o načrtih za prihodnost. Dogodek je bil odlična priložnost za izmenjavo izkušenj, druženje in krepitev skupnosti, ki si prizadeva za boljše življenje sladkornih bolnikov.

Občni zbor DD Kamnik je 1. marca 2025 obiskalo več gostov, med njimi je bil tudi predsednik Zveze društev diabetikov Slovenije Robert Gratton in župan Občine Kamnik, Matej Slapar, ki sta društvu izrekla spodbudne besede in pohvale. Udeležili smo se ga tudi 3 član našega društva, saj se z društvi diabetikov Gorenjske povezujemo in dobro sodelujemo že več kot 25 let.

Kamničani so s predsednico Savico Juntez na čelu pripravili simpatično prireditev, ki so jo popestrili harmonikar, ljudske pevke Predice in recitator.

Zapisala Vesna Jereb

Sodelovanja z drugimi društvi