Sodelovanja z drugimi društvi

06.03.2026 – Zahvala za sodelovanje dolgoletne predsednice SONJE RAVNIK

Društvo diabetikov Jesenice je 6. marca 2026 v dvorani Kolpern izvedlo redni zbor članov, na katerem je bilo prisotnih 72 članov in 11 gostov.

Pred začetkom je potekalo še predavanje o patronažni službi Mojca Mezek, vodja patronažne službe ZD Jesenice, ki je predstavila organizacijo in delo patronažne službe, ki skrbi za nosečnice, porodnice z novorojenčki, invalide, kronične bolnike ter osamljene in nepokretne ljudi.

Uspešno leto 2025
Člani društva so v letu 2025 opravili 3.136 prostovoljnih ur. Največji poudarek je bil na pripravi proslave in zbornika ob 40-letnici delovanja društva. Društvo je za dolgoletno sodelovanje prejelo priznanje Balinarskega kluba Jesenice.

Novo vodstvo
Zbor članov je potrdil Mojco Konobelj kot novo predsednico društva. Vesna Jereb je postala podpredsednica, v izvršni odbor pa so bile izvoljene še Sonja Černe in dosedanja predsednica Sonja Ravnik. Sonja Ravnik, ki je bila v delo društva vpeta 25 let, je vodenje predala z besedami, da z zadovoljstvom in optimizmom pričakuje delo novega, mladega vodstva.

Načrti za leto 2026
V programu za leto 2026 je predvidena izvedba več predavanj, dveh delavnic, balinarski turnir in drugih aktivnosti. Nova predsednica je člane pozvala k vključevanju z novimi idejami, tudi v okviru medgeneracijskega sodelovanja.

Zboru so se pridružili predstavnik Zveze društev diabetikov Slovenije Robert Gratton, podžupanja Občine Jesenice Tina Repovž ter predstavniki sosednjih društev iz Kranja, Škofje Loke, Kamnika in Tržiča, ki so novemu vodstvu zaželeli uspešno delo.

Dosedanja predsednica Sonja Ravnik je pripravila še

ZAHVALO ZA SODELOVANJE


Na občnem zboru članov dne 6.3. 2026 sem prenehala z opravljanjem funkcije predsednice društva, ki sem jo opravljala 10 let. Zato bi se ob tej priliki rada zahvalila vsem članom društva za aktivno sodelovanje pri naših aktivnostih (meritve KS, RR, predavanja, pohodi, edukativne delavnice, edukativna okrevanja). Hvala, z udeležbo na teh programih najbolj poskrbite za svoje zdravje – za polno, vitalno, zdravo, izpolnjeno življenje.

Mojo ZAHVALO še posebej namenjena vsem članom IO in NO za njihovo zagnano delo in prijetno sodelovanje v vseh teh letih.

Z več aktivnostmi (pedikura, socialna pomoč, telovadba, balinanje) smo začeli v obdobju, ko sem se leta 2003 vključila v IO društva. Do leta 2016 sem delovala v vlogi organizatorja zdravstveno vzgojne dejavnosti in podpredsednice društva. Delo je bilo kar zahtevno, vendar brez sodelovanja in pomoči vseh članov IO in NO nam ne bi uspevalo v taki meri, kot nam je – saj samo dobro timsko delo vodi do uspeha.

Naj navedem samo nekaj zanimivih podatkov: od leta 2004 ( vodena evidnca) smo organizirali kar 110 strokovnih predavanj, 74edukativnih delavnic, 256 društvenih pohodov,več kot 40 edukativnih okrevanj, nešteto meritev KS in holesterola in še bi lahko naštevala… Vse te aktivnosti so bile namenjene zboljševanju kvalitete življenja sladkornim bolnikom. Prepričana sem, da je delo društva pravilno začrtano. Se pa plan dela vsekakor lahko še zboljšuje, dodatno nadgradi in obogati.

Zato naj novi predsednici Mojci Konobelj zaželim prijetnega sodelovanja, novih idej in pogumnih odločitev…

Sonja Ravnik

Seznam začetka delovanja posameznih aktivnosti

Število let izvajanja po vrsti aktivnosti z začetkom leta izvajanja (vključno z letom 2026)

1. Predavanja, 1990, 37 let
2. Edukativne delavnice, 1990, 37let
3. Meritve KS, RR, (holesterol – 2011), 1990, 37 let
4. Izleti, 1991, 36 let
5. Okrevanja – edukativna, 1992, 35 let
6. Pohodi, 1995, 31 let
7. Socialna pomoč – pedikura, 2009, 19 let
8. Socialna pomoč- obdarovanje, 2010, 17 let
9. Telovadba, 2008, 19 let
10. Balinanje, 2017, 10 let
podatke zbrala:
Sonja Ravnik

Noviceblog, Sodelovanja z drugimi društvi

03.03.2026 – MERITVE V DRUŠTVU UPOKOJENCEV JESENICE

Meritve zdravja na Jesenicah: izziv za prihodnost

V torek, 3. marca, smo v prostorih Društvo upokojencev Jesenice izvajali meritve krvnega sladkorja in krvnega tlaka. Tokratna udeležba je bila žal precej skromna, kar odpira vprašanja o nadaljnji organizaciji tovrstnih aktivnosti.

Eden izmed razlogov za manjši odziv je tudi ta, da meritve holesterola ne izvajamo več, poleg tega pa si lahko posamezniki krvni sladkor in tlak danes enostavno izmerijo tudi doma. Kljub temu pa ostaja pomen preventivnih meritev velik, saj prispevajo k zgodnjemu odkrivanju zdravstvenih težav in ozaveščanju o zdravem načinu življenja.

Dogodek je tako pokazal, da se navade in potrebe ljudi spreminjajo, hkrati pa je ponudil priložnost za nove ideje in prilagoditve, s katerimi bi preventivne dejavnosti še bolj približali skupnosti.

Noviceblog, Sodelovanja z drugimi društvi

26.02.2026 – NA OBISKU PRI DD DOMŽALE LUKOVICA, MENGEŠ, MORAVČE, TRZIN – ZBOR OBČANOV

V četrtek, 26. februarja, sta se zbora članov Društva diabetikov Domžale udeležili Mojca Konobelj in Bojana Skumavc. Obisk je minil v prijetnem in sproščenem vzdušju, ki je omogočalo tako izmenjavo izkušenj kot tudi utrjevanje medsebojnih vezi med društvi.

Pred uradnim začetkom zbora so udeleženci prisluhnili zanimivemu predavanju, ki ga je izvedlo podjetje Zalokar&Zalokar. Predavanje je ponudilo dodatno strokovno vrednost srečanju ter spodbudilo razmišljanje in razpravo med prisotnimi.

V nadaljevanju so se dotaknili tudi izzivov, s katerimi se društvo srečuje. Podobno kot drugod se tudi v njihovem društvu soočajo s pomanjkanjem kadra, zlasti takšnega, ki bi bil pripravljen prevzeti odgovorne naloge, ki zahtevajo čas, predanost in zanesljivost. Prav tovrstno prostovoljno delo pogosto predstavlja največji izziv za nemoteno delovanje društev.

Predsednik društva je ob tem slikovito povzel bistvo prostovoljnega dela z mislijo, da smo »plačani po posebni tarifi – ena ura stane natančno 60 minut«, s čimer je na hudomušen, a resničen način poudaril vrednost časa, ki ga posamezniki namenjajo skupnosti.

Udeležba na zboru je bila tako ne le delovna, temveč tudi prijetna izkušnja, ki potrjuje pomen sodelovanja, izmenjave izkušenj in medsebojnega razumevanja med društvi diabetikov.

Fotografije si lahko ogledate v Galeriji

Zapisala: Mojca Konobelj

Društveni pohodi, Sodelovanja z drugimi društvi

24.01.2026 – NA OBISKU V DRUŠTVU DIABETIKOV TRŽIČ – ZBOR ČLANOV

Izzivi in priložnosti Društva diabetikov Tržič

V soboto, 24. januarja, je v Tržiču potekal zbor članov Društva diabetikov Tržič, ki sta se ga udeležila tudi Lilijana in Bojan Kos. Srečanje je potekalo v konstruktivnem vzdušju, člani pa so obravnavali tako uspehe kot tudi izzive, s katerimi se društvo trenutno sooča.

Ena izmed spodbudnih novic je, da društvo nima finančnih težav. To omogoča stabilno delovanje in izvedbo številnih aktivnosti za člane. Kljub temu pa se pojavljajo druge ovire, predvsem na področju organizacije prevozov. Zaradi bolezni namreč ne sodelujejo več člani društva šoferjev in prevoznikov, kar otežuje logistiko pri izvedbi izletov in dogodkov.

Med pomembnejšimi izzivi ostaja tudi vključevanje članov v aktivno delovanje društva, zlasti v izvršni odbor. Zaradi pomanjkanja interesa za prevzem odgovornejših funkcij so člani sprejeli odločitev, da predsednici podaljšajo mandat še za eno leto, s čimer želijo zagotoviti kontinuiteto vodenja.

Na zboru je Bojan Kos predstavil tudi ponudbo za edukativno okrevanje v Rogaška Slatina. Ob tem je povabil člane drugih društev diabetikov Gorenjske, da se pridružijo organiziranemu avtobusnemu prevozu, kar bi lahko olajšalo udeležbo in okrepilo medsebojno sodelovanje društev.

Srečanje je tako pokazalo, da društvo kljub določenim izzivom ostaja aktivno in usmerjeno v iskanje rešitev ter novih priložnosti za svoje člane.

Noviceblog, Sodelovanja z drugimi društvi

17.10.2025- PREDSTAVITEV CEPILNEGA CENTRA JESENICE IN NOVOST PRI CEPLJENJIH

V petek, 17. oktobra smo se člani Društva diabetikov Jesenice udeležili zelo zanimivega in
poučnega predavanja in sicer: PREDSTAVITEV CEPILNEGA CENTRA JESENICE IN NOVOST PRI
CEPLJENJIH. Predavala nam je ga. Urška Sedlar, dipl. med. sestra ZD Jesenice. Z jesenjo in zimo prehajamo
v čas, ko se znova začenja sezona raznih respiratornih obolenj, prehlada, gripe in pljučnice.
Gripa je virusna bolezen, za katero ni zdravila. Učinkovito pa je cepljenje, ki zmanjša tveganje
za dodatne zaplete, hospitalizacijo in celo smrt pri ljudeh s kroničnimi boleznimi. Letošnja
novost, da je cepljenje proti gripi brezplačna za vse prebivalce z urejenim obveznim
zdravstvenim zavarovanjem. Priporočljivo, je da se cepimo tudi proti pnevmokoknim
okužbam, za starejše od 65 let in kronične bolnike je tudi to cepljenje brezplačno. Ga. Urška
Sedlar je poudarila tudi pomen cepljenje proti klopnem meningoencefalitisem, kajti
Gorenjska je ena izmed pokrajin, kjer je največ okuženih klopov.
Temelj preprečevanja širjenja okužb so dosledno in pravilno umivanje rok, zračenje in
pravilna higiena kašlja.

Zapisala: Darja Kosančič

Noviceblog, Sodelovanja z drugimi društvi

08.08.2025 – TURNIR V BALINANJU OB 40 LETNICI DELOVANJA DRUŠTVA

8.8.2025 je DD Jesenice organiziral balinarski turnir, ki je bil namenjen tudi v počastitev 40 letnice
delovanja DD Jesenice.
Udeležile so se :
4 ekipe DD Jesenice in po
1 ekipa DU Javornik – Kor. Bela,
DU Žirovnica, balinarski klub Hrušica in
Invalidsko društvo občine Kranjska Gora.

V zadovoljstvo vseh udeležencev, je turnir je odlično uspel.

1. mesto je osvojila ekipa DD Jesenice,
2. mesto DU Javornik – Kor. Bela,
3. mesto Balinarski klub Hrušica.

Sojenje je vodil g. Miloš Nikolič – potekalo je korektno in v zadovoljstvo vseh prisotnih.

Pri vsem tem  – tako pri samih treningih kot tudi pri organizaciji in izvedbi vsakoletnega  turnirja nam je  v veliko podporo in spodbudo Balinarski klub Jesenice, saj nam nudijo zelo dobre pogoje za treninge. Pri vsem tem naj še posebej izpostavim predsednika Miloša Nikoliča. Zato se mu še posebej iskreno in toplo zahvaljujemo.

Zahvala vsem, ki nam omogočajo nemotene treninge in se pri tem počutimo prijetno.

Zahvala in pohvala pa velja tudi vsem našim članom, ki se redno udeležujejo balinanja, da pri tem vztrajajo in tako skrbijo za vzdrževanje svojih gibalnih sposobnosti.

Balinarska skupina se je ustanovila leta 2017 predvsem z namenom, da se pridružijo pri telesni aktivnosti tudi moški. Sprva smo pristopili predvsem v želji po spodbujanju telesne aktivnosti in druženju, kasneje pa je preraslo v željo, da si preverimo svoje sposobnosti tudi na turnirju.

Sodelovali smo na 70 – letnici delovanja Balinarskega kluba Jesenice. Pokal Jesenic je  Balinarski klub letos doživel že 63-to ponovitev.

Organizirali so ga 2. avgusta 2025 v pokriti dvorani Log Ivana Krivca, na katerem je sodelovalo 16 ekip. Z veseljem smo na tekmovanju sodelovali z eno mešano ekipo. Pred začetkom tekmovanja je predsednik Miloš Nikolič podelil posebna priznanja posameznikom in organizacijam, ki so v teh letih delovanja pomembno pomagali pri razvoju Balinarskega kluba.

Med dobitniki priznanj je bilo tudi Društvo diabetikov Jesenice. Dobljeno priznanje nam pomeni zelo veliko. Štejemo si v veliko čast, da so nas povabili na turnir in da smo dobili res lepo priznanje ob tako pomembnem jubileju. Dobili smo ga še posebej za večletno pomoč in sodelovanje pri organizaciji njihovih društvenih tekmovanj. Z veseljem jim vsakič priskočimo na pomoč, saj vemo, da se vsa dela v klubu  opravljajo prostovoljno – z veliko odrekanja in dobre volje.

Priznanja, ki smo ga dobil – nas resnično razveseljuje  in je hkrati potrditev našega razmišljanja in pozitivnega delovanja.

Hvala vodstvu Balinarskega kluba Jesenice za pozornost in dobljeno priznanje z željo še prijetnega sodelovanja tudi v bodoče.

 

Pripravila: Sonja Ravnik

Noviceblog, Sodelovanja z drugimi društvi

02.08.2025 – 70 LET BALINARSKEGA DRUŠTVA JESENICE

Sodelovali smo na 70 – letnici delovanja Balinarskega kluba Jesenice. Pokal Jesenic je Balinarski klub letos doživel že 63-to ponovitev. Organizirali so ga 2. avgusta 2025 v pokriti dvorani Log Ivana Krivca, na katerem je sodelovalo 16 ekip. Z veseljem smo na tekmovanju sodelovali z eno mešano ekipo. Pred začetkom tekmovanja je predsednik Miloš Nikolič podelil posebna priznanja posameznikom in organizacijam, ki so v teh letih delovanja pomembno pomagali pri razvoju Balinarskega kluba.


Med dobitniki priznanj je bilo tudi Društvo diabetikov Jesenice. Dobljeno priznanje nam pomeni zelo veliko. Štejemo si v veliko čast, da so nas povabili na turnir in da smo dobili res lepo priznanje ob tako pomembnem jubileju. Dobili smo ga še posebej za večletno pomoč in sodelovanje pri organizaciji njihovih društvenih tekmovanj. Z veseljem jim vsakič priskočimo na pomoč, saj vemo, da se vsa dela v klubu
opravljajo prostovoljno – z veliko odrekanja in dobre volje. Balinaje smo v društvu uvedli 2017 leta in skupina balinarjev redno vadi 2x tedensko skozi vse leto. Priznanja, ki smo ga dobili, nam res pomeni zelo veliko – nas resnično razveseljuje in je hkrati potrditev našega razmišljanja in pozitivnega delovanja. Hvala vodstvu Balinarskega kluba Jesenice za pozornost in dobljeno priznanje z željo še prijetnega sodelovanja tudi v bodoče.

Noviceblog, Sodelovanja z drugimi društvi

20.06.2025 – DRUŠTVENI POHOD PO BEGUNJAH IN V DRAGO

Na zadnji pomladni dan se je nas 23 članov društva zbralo v Begunjah na avtobusni postaji. Nekaj članov se je podalo na pohod v Drago (Darujemo kilometre), za ozaveščanje o sladkorni bolezni, kot tudi za dober namen: (spodbuditi v spremembo življenjskega sloga, telesno aktivnost). Ostali pa smo se podali po Lambergovi poti do Krpina. Po krajšem postanku smo se vrnili do Parka talcev., ki so ga po ujmi v lanskem letu obnovili. V graščinskem parku in v dolini Draga je urejeno grobišče 667 talcev in partizanov. Obeležji so naredili po načrtih znanega arhitekta Edvarda Ravnikarja. Kot poseben spomenik je v graščinskem parku predstavljen nekdanji
zvon iz župnijske cerkve, ki ga je v letu 1923 vlila Kranjska industrijska družba. Obiskali smo Muzej Talcev , ki se nahaja v središču vasi Begunje, v severozahodnem delu mogočne graščine Katzenstein. Tu so bili v letih od 1941 do 1945 zloglasni gestapovski zapori. Spominski muzej prikazuje nekdanje celice s pretresljivimi zapisi jetnikov na stenah in razglasi okupatorjev. Ob 80. letnici osvoboditve zapora, 4. maja 2025, so odprli novo stalno razstavo z naslovom »V spomin na trpljenje… Ko vojna vzame vse, a spomin ostane.« Naše druženje smo zaključili v gostilni Tavčar.

Bojana Skumavc
Slike: Bojana Skumavc, Peter Čulibrk, Vesna Jereb

Društveni pohodi, Sodelovanja z drugimi društvi

21.06.2025 – MERČUNOV POHOD

Društvo diabetikov Tržič nas je povabilo na spominski pohod Merčunov dan. Vabilu se nas je odzvalo kar okoli 90 pohodnikov, od tega 3 člani Društva diabetikov Jesenice. Sobota, 21. junija 2025, je bila kot ustvarjena za pohode: lepo vreme, vendar ne prevroče, in čudoviti razgledi, kamorkoli si se obrnil.

Merčunov pohod je bil voden do spominske plošče, ki jo je Društvo diabetikov Tržič pred 21 leti skupaj z Zvezo društev diabetikov Slovenije postavilo na skali, kjer je dr. Merčun umrl.

Rekreativna pohoda sta potekala po slikoviti Dovžanovi soteski. Po jutranjem sprejemu smo se pohodniki iz parkirišču ob info točki v Čadovljah odpravili  po Dovžanovi soteski po dveh poteh: prvi pohod je potekal po učni poti skozi sotesko, drugi pa po cesti.

Dovžanova soteska  je soteska, ki jo je izdolbla hudourniška reka Tržiška Bistrica v stare zemeljske sklade. Soteska je razglašena za naravni spomenik Slovenije zaradi edinstvenega nahajališča ostankov okamnelega življenja rastlin in živali v kamninah starega zemeljskega veka – paleozoika. Vodniki so nam pokazali in povedali veliko zanimivosti.

Pohodniki smo se nato zbrali v Dolini v nekdanji šoli, kjer smo si ogledali razstavo kamnin in okamnin ter v geološkem laboratoriju pod profesionalnimi lupami odkrili čisto nov svet kamnin.

Po izjemno slikovitih in dobro organiziranih pohodih smo se zbrali v Restavraciji Raj v Tržiču na programu ob 125. obletnici  Merčunovega rojstva. Po krajšem nagovoru je sledil prijeten nastop Tekčevega kvarteta. Sledilo je druženje ob kosilu.

Vesna Jereb

Društveni pohodi, Sodelovanja z drugimi društvi